54905320407723034

در سال 1370 مقررات ملی ساختمان به تصویب هیات محترم وزیران رسید و در پی آن وزارت مسکن و شهرسازی اقدام به انتشار مقررات ملی ساختمان در بیست مبحث نمود که به صورت یکسان و لازم الاجرا در ساختمان های سراسر کشور است .

مبحث 19 مقررات ملی ساختمان مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان ها می باشد و مطابق با آن رعایت موارد زیر در ساختمان ها الزامی است :

عایق کاری دیوارهای خارجی ساختمان

نصب پنجره دوجداره با قاب های آلومینیوم ترمال بریک، چوبی و یا    UPVC

عایق کاری کانالهای هوا ، لوله های تأسیسات و سیستم تولید آب گرم

نصب سیستم های کنترل کننده موضعی نظیر شیرهای ترموستاتیک بر روی رادیاتورها

نصب سیستم های کنترل مرکزی هوشمند و مجهز به سنسور اندازه گیری دمای محیط

در حال حاضر اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان برای تمام ساختمان های دولتی اجباری است و اجرای آن برای تمام ساختمان های خصوصی واقع در شهرهای استان تهران و شهرهای تابعه از سال 1384 اجباری گردیده است .

اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان که یکی از موارد آن نصب پنجره دوجداره استاندارد میباشد تنها باعث افزایش 5 درصدی هزینه های ساختمان می گردد ولی از طرف دیگر ظرفیت سیستم سرمایش و گرمایش مورد نیاز را می توان تا حدود زیادی کوچک انتخاب نمود که از این رو آن افزایش 5 درصدی جبران می گردد . در ضمن اینکه کاهش ظرفیت منبع سرمایی و گرمایی کاهش هزینه های ساکنین و رفاه آنها را در طول عمر ساختمان در پی خواهد داشت . بعلاوه اینکه فضای مفید ساختمان نیز در اثر قرار گرفتن منابع گرمایی و سرمایی بزرگ از بین نخواهد رفت.