پروفیل upvc چیست ؟

UPVC ترکیب اولیه و ماده اصلی سازنده انواع پروفیلهای مورد مصرف در ساخت درب و پنجره می باشد . UPVC مخفف unplasticised polyvinyl chloride بوده که % ۸۵ این ترکیب را polyvinyl chloride و یا به اصطلاح پودر PVC تشکیل می دهد . این ترکیب پلیمری یک نوع ترموپلاست مدرن متشکل از مشتقات اصلی % ۵۷ نمک و % ۴۳ گاز و نفت خام می باشد . به منظور استحصال خواص مطلوب از پروفیل UPVC ، علاوه بر پودر PVC مواد افزودنی دیگری نیز با پودر PVC ترکیب می گردند که شامل :

– Impact Modifier جهت افزایش مقاومت پروفیل در برابر ضربات و عدم شکنندگی
– Fillers جهت افزایش استحکام و مقاومت پروفیل
– Lubricants روان کننده ها جهت تولید پروفیل با سطوح صاف
– Titan, Heat Stabilizers افزایش مقاومت در برابر حرارت و همچنین عدم تغییر رنگ در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش ( UV )

ماده ترکیبی UPVC قابل بازیافت بوده و آلودگی محیط زیستی را ندارد .

پروفیل upvc

پروفیل upvc

سیر تکامل:

چوب یک ماده طبیعی است و اگر چه انواع مختلفی از چوب وجود دارد اما چوب به خودی خود در طول زمان تکامل و رشد نیافته است. ما می توانیم به آن مواد شیمیائی برای بهتر کردن کیفیت آن بیافزائیم اما چوب همچنان چوب است . آهن را شاید بتوان قدیمیترین فلزی نامید که انسان از آن در صنایع مختلف استفاده کرده است ، اما آهن همانند دیگر فلزات عایق نبوده و دارای وزن واحد زیادی است . آلومینیم بوسیله انسان به عنوان یکی از سبکترین فلزات دنیا کشف شده است . اما از زمان کشف آن ، آلومینیم تکامل نیافته و همیشه ایرادات و نواقص خود را دارد .
UPVC از پلاستیک پایه تا یکی از پیچیده ترین و تحقیقاتی ترین تولیدات دنیا تکامل یافته است . همانند دستکاری کردن DNA ، محققان تمام فواید چوب ، آهن و آلومینیم را به آن افزوده و معایب آنها را در UPVC از بین برده اند .
مقایسه UPVC با دیگر مواد به لحاظ عایق بودن

رنگ بندی:

پروفیل upvc به دلیل رنگ ترکیبات مواد اولیه عمدتاً بر پایه رنگ سفید تولید می گردند ، که این سفیدی و شفافیت نیز با توجه به فرمولاسیون و مواد خام مورد استفاده شده در هر شرکت متغیر بوده به طوریکه در مقایسه تولیدات شرکتهای مختلف تفاوت رنگ و شفافیت قابل رویت می باشد
شرکتهای تولید کننده پروفیل upvc علاوه بر تولید پروفیل های سفید جهت افزایش تنوع محصولات خود و پاسخ گویی به سلایق مشتریان و بر طرف نمودن نیازهای معماران در طراحی نمای داخلی و بیرونی ساختمان اقدام به تولید پروفیل با رنگ بندی متنوع نموده اند .
۱ – پروفیل های سفید با پوشش رنگ اکریلیک
۲ – پروفیل های سفید با پوشش یک طرف لمینت جهت استفاده در نمای داخل و یا خارج ساختمان
۳ – پروفیل های قهوه ای روشن و یا تیره با پوشش دو طرف لمینت
علاوه بر پروفیل های رنگی لمینت شده ، امکان رنگ پروفیل با رنگ های مخصوص نیز وجود دارد . با این روش تنوع رنگ بسیار زیاد بوده و پوشش رنگ کاملاً مقاوم و دارای ۱۰ سال گارانتی می باشد .

پروفیل upvc :

پروفیل upvc یکی از مطمئن ترین و پر مصرف ترین مواد اولیه در ساخت درب و پنجره های ساختمان بوده و مشخصه اصلی آن زیبایی و استحکام می باشد.
سبکی وزن، خمش پذیری، عدم اشتعال، عایق بودن در مقابل حرارت و الکتریسیته، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و بیولوژیک، قابلیت تبدیل به سطوح سیقلی، قابلیت تلفیق با مواد افزودنی مختلف و بالاخره انعطاف پذیری در به کاربردن طرح های متعدد، پلیمر مزبور را به مناسب ترین جایگزین برای آلیاژهای فلزی و غیر فلزی در صنعت در و پنجره سازی تبدیل نموده است.

تنوع ساخت در مدل های مختلف :

پروفیل upvc با توجه به ضد ضربه بودن به راحتی قابل خم شدن هستند، از این رو می توان با این نوع پروفیل هر نوع انحنا و قوس دلخواه را اعمال نمود.
پنجره ها به گونه ای طراحی شده اندکه قابلیت نصب توری و پرده کرکره را دارا می باشند.